REGULAMIN

Analityka Medyczna rok II, semestr zimowy 2023/2024

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU BIOCHEMIA

dla studentów II roku kierunku Analityka Medyczna  prowadzonych w Katedrze i Zakładzie Biochemii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu w roku akademickim 2023/2024.

Zajęcia z przedmiotu Biochemia prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 49/2022 z dnia 29 czerwca 2022 r. Senatu.

 

1.  Zasady uczestnictwa w zajęciach

  1. Uczestnictwo w wykładach, seminariach i ćwiczeniach (zajęciach laboratoryjnych) jest obowiązkowe.
  2. Student zobowiązany jest do uczestnictwa w zajęciach z grupą studencką, do której został przypisany na dany rok akademicki.
  3. Student zobowiązany jest do punktualnego przychodzenia na zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej lub zalogowania się do systemu e-learningowego w przypadku zajęć prowadzonych z wykorzystaniem technik i metod kształcenia na odległość.
  4. Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość potwierdzane jest przez zalogowanie się Studenta w systemie e-learningowym (platforma e-learningowa SUM lub Microsoft Teams) w czasie zgodnym z harmonogramem zajęć.
  5. Student zobowiązany jest do przestrzegania obowiązujących zasad BHP, które zostaną szczegółowo omówione na pierwszych zajęciach.
  6. Na stronie internetowej Katedry i Zakładu Biochemii dla studentów zamieszczono:
  • szczegółowy wykaz zagadnień realizowanych na wykładach, ćwiczeniach i seminariach,
  • regulamin zajęć,
  • kartę modułu/przedmiotu,
  • harmonogram konsultacji z nauczycielem akademickim.
  1. Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej. Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.
  2. Wszyscy Studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu oraz bieżącego śledzenia informacji i komunikatów podawanych na stronie internetowej uczelni (zakładka „Wirtualna Uczelnia”) i Katedry (sum.edu.pl).
  3. Przed seminarium i ćwiczeniem laboratoryjnym Student zobowiązany jest przygotować się teoretycznie z tematu realizowanego w ramach danych zajęć (zgodnie z zagadnieniami udostępnionymi na stronie internetowej Katedry).

 

2. Zasady usprawiedliwienia nieobecności  na zajęciach

  1. Usprawiedliwienie nieobecności odbywa się zgodnie z par. 15 Regulaminu Studiów:
  • Wszystkie nieobecności na zajęciach muszą być usprawiedliwione.
  • Nieobecność na zajęciach powinna być usprawiedliwiona przez przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia (lekarskiego, sądowego, urzędowego) na pierwszych zajęciach po nieobecności.
  • Nieobecność na zajęciach wynikająca z uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz (konferencje, zjazdy, zebrania), działalności na rzecz Uczeni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki, udziału w egzaminie poprawkowym, jest usprawiedliwiana na podstawie dokumentu poświadczonego przez odpowiedni organ lub osobę.
  • Brak usprawiedliwienia nieobecności na zajęciach seminaryjnych skutkuje oceną niedostateczną z pierwszego terminu zaliczenia kolokwium obejmującego zagadnienia z danego seminarium i wymaga poprawienia na poniższych zasadach.

 

3. Zasady, tryb i terminy zaliczeń przedmiotu

  1. Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotu Biochemiajest:
  • zdanie kolokwiów kończących każde seminarium,
  • zdanie części teoretycznej do ćwiczeń laboratoryjnych,
  • zaliczenie praktycznej części zajęć laboratoryjnych.
  1. Kolokwia seminaryjne przeprowadzane są w formie mieszanej, tj. testu wyboru, testu uzupełnień i pytań otwartych.
  2. Ocena niedostateczna z pierwszego terminu kolokwium cząstkowego musi być poprawiona.
  • Przed pierwszym terminem egzaminu dopuszcza się dwukrotną możliwość poprawy oceny niedostatecznej (pierwszą w ciągu 2 tygodni od daty zajęć, drugą w tygodniu zaliczeniowym).
  • Warunki pierwszej poprawy kolokwium seminaryjnego
    1. dwa tygodnie od daty seminarium
    2. ustalenie wspólnego terminu poprawy dla wszystkich osób z danej grupy przez jej przedstawiciela z osobą prowadzącą dane seminarium,
    3. w tygodniu trzecim od daty seminarium wspólnie z osobą prowadzącą to seminarium ustalany jest termin poprawy dla osób, które z istotnych powodów nie mogły uczestniczyć w poprawie danego kolokwium wraz ze swoją grupą seminaryjną.
  • Przed każdym terminem egzaminu poprawkowego jednokrotnie można ubiegać się o zaliczenie danego kolokwium cząstkowego.
  1. Student, który na tydzień przed rozpoczęciem sesji egzaminacyjnej nie uzyskał zaliczenia z więcej niż trzech kolokwiów seminaryjnych, w tygodniu zaliczeniowym pisze kolokwium obejmujące wszystkie zagadnienia seminaryjne. W przypadku nie uzyskania zaliczenia przed każdym kolejnym terminem egzaminu (egzaminy poprawkowe), Student może jeden raz przystąpić do poprawy kolokwium z wszystkich zagadnień omawianych w ramach seminarium.
  2. Ocenę pozytywną z kolokwiów i egzaminu uzyskuje się po zdobyciu co najmniej 60% maksymalnej ilości punktów możliwych do uzyskania.

 

4. Warunki odrabiania zajęć

  1. Zajęcia laboratoryjne opuszczone z powodów usprawiedliwionych mogą być odrobione z inną grupą ćwiczeniową po wcześniejszym uzgodnieniu z osobą prowadzącą te zajęcia.
  2. Jeżeli Student był nieobecny na seminarium lub ćwiczeniu laboratoryjnym (i nie miał możliwości odrobienia go z inną grupą laboratoryjną) jest zobowiązany do zdania części teoretycznej zajęć u osoby, która je prowadziła (w ramach jej godzin konsultacji), w ciągu 2 tygodni od końca zwolnienia lekarskiego lub 2 tygodni od daty zajęć (jeżeli nieobecność spowodowana była inną niż choroba przyczyną).
  3. Jeżeli Student, był nieobecny na więcej niż jednym ćwiczeniu laboratoryjnym zobowiązany jest również do odrobienia części praktycznej tych zajęć podczas odróbkowych ćwiczeń laboratoryjnych.

 

5. Forma egzaminu

  1. Egzamin z przedmiotu Biochemia będzie przeprowadzony w formie pisemnej, będącej kompilacją testu wyboru, testu uzupełnień i pytań otwartych.
  2. Pytania egzaminacyjne obejmują materiał z wykładów, seminariów i ćwiczeń.
  3. Do egzaminu może przystąpić wyłącznie Student, który uzyskał zaliczenie z danego przedmiotu.
  4. W czasie trwania egzaminu Studenta obowiązuje bezwzględny zakaz kontaktowania się osobistego lub za pośrednictwem urządzeń elektronicznych z innymi osobami i korzystania z materiałów pomocniczych. Nieprzestrzeganie zasad stanowi podstawę do przerwania egzaminu, co jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej. Fakt ten zostaje odnotowany w protokole egzaminu przez Przewodniczącego Komisji / Egzaminatora. Otrzymanie przez Studenta oceny niedostatecznej nie wyklucza odpowiedzialności dyscyplinarnej na zasadach określonych w Ustawie Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce.
  5. Brak zaliczenia z przedmiotu lub nieobecność Studenta na egzaminie w wyznaczonym terminie bez usprawiedliwienia jest równoznaczna z otrzymaniem oceny niedostatecznej (dotyczy wszystkich terminów egzaminów) (zgodnie z Regulaminem Studiów - par. 21, ust. 1)
  6. W przypadku uzyskania oceny niedostatecznej na egzaminie Studentowi przysługuje prawo do dwóch egzaminów poprawkowych.
 

6. Zasady ustalania oceny z przedmiotu

  1. Ocena z egzaminu jest końcową oceną z przedmiotu Biochemia.
  2. Student, którego średnia ocen z seminarium wynosi co najmniej 4,45 i zaliczył część teoretyczną do każdego ćwiczenia laboratoryjnego w pierwszym terminie może przystąpić do egzaminu w terminie zerowym, tzn. w przedterminie.
  3. Jeśli Student otrzyma ocenę pozytywną z egzaminu w przedterminie to jest ona wpisywana jako uzyskana w pierwszym terminie, a ocena niedostateczna nie jest odnotowywana (zgodnie z Regulaminem Studiów - par. 20, ust. 7).
  4. Obowiązująca skala oceniania przy weryfikacji efektów uczenia się:

93% - 100%

bdb (5,0)

85% - 92%

pdb (4,5)

77% - 84%

db (4,0)

69% - 76%

ddb (3,5)

60% - 68%

dst (3,0)

0% - 59%

ndst (2,0)

 

7. Sposób i tryb ogłaszania wyników oraz wglądu do śródsemestralnych prac pisemnych

  1. Wyniki egzaminów ogłaszane są w ciągu 5 dni roboczych od dnia ich przeprowadzenia w systemie informatycznym Uczelni.
  2. Wyniki kolokwiów śródsemestralnych podawane są drogą elektroniczną (Microsoft Teams) w ciągu 5 dni roboczych.
  3. Student ma prawo wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej lub egzaminacyjnej w terminie do 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników (zgodnie z Regulaminem Studiów - par. 24, ust. 1) w godzinach konsultacji.

 

8. Zasady konsultacji z nauczycielem akademickim

Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Jednostki (http://biochemia.sum.edu.pl) w zakładce AKTUALNOŚCI / Konsultacje.

 

9. Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.

 

10. W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM możliwa jest zmiana trybu i formy prowadzenia zajęć, zaliczeń i egzaminów.

 

11. Regulamin przedmiotu wchodzi w życie z dniem 01.10.2023 roku.