REGULAMIN

Kosmetologia I st. rok II, semestr zimowy 2023/2024

REGULAMIN ZAJĘĆ Z PRZEDMIOTU
PODSTAWY BIOCHEMII DLA KOSMETOLOGÓW

dla studentów II roku kierunku Kosmetologia (studia I stopnia) prowadzonych w Katedrze i Zakładzie Biochemii Wydziału Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu w roku akademickim 2023/2024.

Zajęcia z przedmiotu Podstawy biochemii dla kosmetologów prowadzone są w oparciu o Regulamin Studiów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
stanowiący Załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 49/2022 z dnia 29 czerwca 2022 r. Senatu.

 

1. Zasady uczestnictwa w zajęciach

  1. Uczestnictwo w wykładach i ćwiczeniach (zajęciach laboratoryjnych) jest obowiązkowe.
  2. Student/ka zobowiązany/a jest do uczestnictwa w zajęciach dydaktycznych z grupą studencką, do której został/a przypisany/a na dany rok akademicki.
  3. Student/ka zobowiązany/a jest do punktualnego przychodzenia na zajęcia prowadzone w formie stacjonarnej lub logowania się do systemu e-learningowego w przypadku wykładów.
  4. Uczestnictwo w zajęciach prowadzonych z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość potwierdzane jest przez zalogowanie się Studenta/ki w systemie e-learningowym (platforma e-learningowa SUM lub Microsoft Teams) w czasie zgodnym z harmonogramem zajęć.
  5. Student/ka zobowiązany/a jest do przestrzegania obowiązujących na zajęciach laboratoryjnych zasad BHP, które zostaną szczegółowo omówione na pierwszych zajęciach.
  6. Na stronie internetowej Katedry i Zakładu Biochemii dla Studentów zamieszczono:
    • szczegółowy wykaz zagadnień realizowanych na ćwiczeniach,
    • zagadnienia omawiane w ramach wykładów, które wymagane są do końcowego kolokwium zaliczeniowego,
    • regulamin zajęć,
    • kartę modułu/przedmiotu,
    • harmonogram konsultacji z nauczycielem akademickim.
  7. Wszystkie materiały dydaktyczne podlegają ochronie praw autorskich w zakresie własności intelektualnej. Naruszenie praw autorskich i prawa do ochrony wizerunku (nagrywanie, fotografowanie, kopiowanie, rejestrowanie) będzie skutkowało wszczęciem postępowania dyscyplinarnego.
  8. Wszyscy Studenci są zobowiązani do bezwzględnego przestrzegania powyższego Regulaminu oraz bieżącego śledzenia informacji i komunikatów podawanych na stronie internetowej uczelni (zakładka „Wirtualna Uczelnia”) i Katedry (sum.edu.pl).
  9. Przed przystąpieniem do ćwiczeń laboratoryjnych Student/ka zobowiązany/a jest przygotować się teoretycznie z tematu realizowanego w ramach danych zajęć (zgodnie z zagadnieniami udostępnionymi na stronie internetowej Katedry).

 

2. Zasady usprawiedliwienia nieobecności  na zajęciach laboratoryjnych

  1. Usprawiedliwienie nieobecności odbywa się zgodnie z par. 15 Regulaminu Studiów:
  • Wszystkie nieobecności na zajęciach muszą być usprawiedliwione.
  • Nieobecność na zajęciach powinna być usprawiedliwiona przez przedłożenie odpowiedniego zaświadczenia (lekarskiego, sądowego, urzędowego) na pierwszych zajęciach po nieobecności.
  • Nieobecność na zajęciach wynikająca z uczestnictwa w posiedzeniach organów kolegialnych Uczelni, oficjalnej reprezentacji Uczelni na zewnątrz (konferencje, zjazdy, zebrania), działalności na rzecz Uczeni organizowanej lub współorganizowanej przez Samorząd Studencki, udziału w egzaminie poprawkowym, jest usprawiedliwiana na podstawie dokumentu poświadczonego przez odpowiedni organ lub osobę.

 

3. Zasady, tryb i terminy zaliczeń przedmiotu

  1. Warunkiem uzyskania zaliczenia z przedmiotu Podstawy biochemii dla kosmetologów jest uzyskanie oceny pozytywnej (co najmniej oceny dostatecznej) z końcowego kolokwium zaliczeniowego, do którego Student/ka jest dopuszczony/a, gdy zda część teoretyczną wszystkich ćwiczeń laboratoryjnych (forma pisemna) i zaliczy ich część praktyczną.
  2. Ocena niedostateczna z części teoretycznej ćwiczenia laboratoryjnego musi być poprawiona. Przed pierwszym terminem końcowego kolokwium zaliczeniowego dopuszcza się dwukrotną możliwość poprawy oceny niedostatecznej z części teoretycznej do ćwiczenia laboratoryjnego (pierwszą w ciągu 3 tygodni od dnia, w którym odbywały się ćwiczenia, a drugą na tydzień przed kolokwium zaliczeniowym). Przed każdym następnym terminem końcowego kolokwium zaliczeniowego jednokrotnie można ubiegać się o zaliczenie części teoretycznej ćwiczeń laboratoryjnych.
  3. W przypadku uzyskania w pierwszym terminie oceny niedostatecznej z końcowego kolokwium zaliczeniowego można dwukrotnie ubiegać się o zaliczenie przedmiotu przystępując do poprawy. Wówczas, podobnie jak w pierwszym terminie, końcowe kolokwium zaliczeniowe będzie przeprowadzone w formie mieszanej, tzn. będzie kompilacją testu wyboru, testu uzupełnień i pytań otwartych.
  4. Ocenę pozytywną z końcowego kolokwium zaliczeniowego otrzymuje się po zdobyciu co najmniej 60% maksymalnej ilości punktów możliwych do uzyskania.

 

4. Warunki odrabiania zajęć

  1. Zajęcia laboratoryjne opuszczone z przyczyn usprawiedliwionych mogą być odrobione z inną grupą ćwiczeniową po wcześniejszym uzgodnieniu tego z osobą prowadzącą zajęcia.
  2. Jeżeli Student/ka był/a nieobecny/a na ćwiczeniu laboratoryjnym (i nie miał/a możliwości ich odrobienia z inną grupą laboratoryjną) jest zobowiązany/a do zdania części teoretycznej zajęć u osoby, która je prowadziła (w ramach jej godzin konsultacji), w ciągu 3 tygodni od końca zwolnienia lekarskiego lub 3 tygodni od daty zajęć (jeżeli nieobecność spowodowana była inną niż choroba przyczyną).

 

5. Forma zaliczenia końcowego przedmiotu

  1. Zaliczenie końcowe z przedmiotu Podstawy biochemii dla kosmetologów będzie przeprowadzone w formie pisemnej, będącej kompilacją testu wyboru, testu uzupełnień i pytań otwartych.
  2. Pytania na końcowym kolokwium zaliczeniowym obejmują zagadnienia omawiane w ramach wykładów.

 

6. Zasady ustalania oceny z przedmiotu

  1. Ocena uzyskana z końcowego kolokwium zaliczeniowego jest końcową oceną z przedmiotu Podstawy biochemii dla kosmetologów.
  1. Obowiązująca skala oceniania przy weryfikacji efektów uczenia się:

93% - 100%

bdb (5,0)

85% - 92%

pdb (4,5)

77% - 84%

db (4,0)

69% - 76%

ddb (3,5)

60% - 68%

dst (3,0)

0% - 59%

ndst (2,0)

 

7. Sposób i tryb ogłaszania wyników oraz wglądu do śródsemestralnych prac pisemnych

  1. Wyniki kolokwium zaliczeniowego ogłaszane są w ciągu 5 dni roboczych od dnia ich przeprowadzenia w systemie informatycznym Uczelni.
  2. Student ma prawo wglądu do swojej ocenionej pracy zaliczeniowej w terminie do 5 dni roboczych od ogłoszenia wyników (zgodnie z Regulaminem Studiów - par. 24, ust. 1) w godzinach konsultacji.

 

8. Zasady konsultacji z nauczycielem akademickim

Konsultacje z nauczycielem akademickim odbywają się zgodnie z harmonogramem dostępnym na stronie internetowej Jednostki (http://biochemia.sum.edu.pl), w zakładce Aktualności / Konsultacje.

 

9. Kwestie sporne i niezawarte w niniejszym regulaminie będą rozstrzygane zgodnie z obowiązującym regulaminem studiów w Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach stanowiącym załącznik Nr 1 do Uchwały Nr 49/2022 Senatu SUM z dnia 29 czerwca 2022 r.

 

10. W zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej i wynikających z niej Zarządzeń Rektora SUM możliwa jest zmiana trybu i formy prowadzenia zajęć i zaliczeń.

 

11. Regulamin przedmiotu wchodzi w życie z dniem 01.10.2023 roku.